Ljudsko tijelo čini minimalno 60% vode, pa nije iznenađujuće da nedostatak tekućine može uzrokovati razne tegobe poput umora, suhe kože i malaksalosti. Ovo često povezujemo sa stresom i umorom, no dehidracija može biti ključni faktor.
U nastavku saznajte što uzrokuje dehidraciju, kako je izbjeći te kako pravilno “hraniti” svoje tijelo kroz dovoljan unos tekućine.
Tijelo treba vodu kako bi pravilno funkcioniralo, a dehidracija se javlja kada gubimo više tekućine nego što unosimo. Unatoč poznatim pozitivnim učincima povećanog unosa vode, mnogi se suočavaju s izazovom održavanja hidracije. Često postavljeno pitanje “Zašto ne unosite dovoljno vode?” – nailazi na odgovore poput nedostatka vremena, zaborava, straha od čestih posjeta WC-u ili jednostavno preferiranja drugih napitaka kao što su kava, gazirani ili voćni sokovi.
“Čovjek može živjeti do 40 dana bez hrane, dok bez vode može samo 4 dana.”
Kako prepoznati dehidraciju tijela?
Jedan od prvih i najčešćih simptoma je osjećaj žeđi. Mnogi se tako vode logikom da piju vodu samo kad osjete da su žedni. Međutim, istraživanja su pokazala kako upravo taj osjećaj ukazuje na već visok stupanj dehidracije. Kako bi izbjegli ovu pojavu, savjetuje se piti po nekoliko gutljaja vode svakih 20-30 minuta, odnosno 1 čašu vode svakih 1-2 sata. Na ovaj način možemo pravilno regulirati unos tekućine, apsorpciju vode u tijelo i izbjeći neželjene i česte odlaske na toalet. Kako bi u ovome uspjeli, savjetuje se podesiti alarm na svakih 30 minuta koji će poslužiti kao podsjetnik na vodu. S druge strane, važno je znati kako nagli unos vode (na primjer cijelu bocu odjednom) ne donosi dobre rezultate. Zato se savjetuje piti postepeno i umjereno, te imati čašu ili bocu vode uvijek pri ruci.
Umor, malaksalost, glavobolje i drugi simptomi, također su čest pokazatelj lošeg unosa tekućine. Noću dok spavamo, naše tijelo i dalje radi i ima funkciju čišćenja našeg tijela i organa. Tako se ujutro savjetuje popiti (natašte) čašu vode, kako bi se potaklo izbacivanje štetnih tvari iz organizma i dobar početak dana. Zbog ovog procesa noću, ujutro je često moguće imati tamniju boju urina, koja svjedoči o izbacivanju toksina iz tijela. Ukoliko je takva stolica vidljiva i tijekom dana, ista također može uputiti na dehidraciju.
Suha i naborana koža kao svjedok dehidracije? Budući da je polovica našeg tijela (minimalno) napravljena od vode važno je shvatiti da je istu potrebno pravilno i redovito održavati. Kao što imamo potrebu svaki dan obaviti higijenu tuširanja, umivanja i pranja zubiju, tako se potrebno osvijestiti da unos vode dovodi do unutarnjeg poboljšanja zdravlja, što se očituje preko našeg najvećeg i najvidljivijeg organa: kože.
5 Savjeta za bolju hidrataciju organizma:
Evo nekoliko ideja kako poboljšati unos vode, a pritom ne mijenjati naglo ritam života i navike.
- “Uložite” u bocu (do 500 ml) koja će vam uvijek biti pri ruci. Preporuka je koristiti laganiji materijal kako bi uvijek bila zgodna za nošenje.
- Pratite unos tekućine tako da pratite stanje na boci. Osim što će uvijek biti pri ruci, a i sama težina vode će vas poticati na unos, također će vam dati uvid na kraju dana o tome koliko se vode popili.
- Redovito mijenjajte vodu. Preporuka je naravno da se tekućina popije u toku dana, no ako se to ipak ne dogodi, savjet je da svakodnevno očistite bocu i promijenite sadržaj.
- Konzumirajte kvalitetnu vodu. Ma koliko zvučalo neobično, voda koju danas konzumiramo pod raznim je utjecajima vanjskih faktora koji uzrokuju onečišćenje i lošiju kvalitetu. Sve više se u praksi upotrebljavaju uređaji za pročišćavanje vode, a upravo jedan od njih je i naš Aqua Power. Saznajte više (ovdje ubaciti link od kontakt forme ili zatraži prezentaciju)
- Ne odustajte! Neki dani bolji su od drugih, no neka vas jedan dan slabijeg unosa tekućine ne spriječi da se nastavite truditi i poboljšati svoje dnevne navike.
Saznajte više o našim pročišćivaćima vode i zatražite svoju besplatnu prezentaciju već danas.